2011'in "en kötü" şifreleri!


Her yıl olduğu gibi, 2012 yılının başında da, geçtiğimiz yılın "en kötü" şifreleri listeleri yayınlanmaya başladı. İki güvenlik devinin iki farklı yayınladığı iki farklı listeye göz atmadan önce, gelin güvenlik uzmanlarının "doğru şifre" için yaptıkları uyarıları hatırlayalım...
Unutmayın; harfler ve numaralardan oluşan karmaşık şifreler bile (örneğin o yerine 0 kullanılan passw0rd) artık listelere girmeye başlıyor. abc123 aynı şekilde ve her iki listede de görülüyor.
Geçen yıl, Imperva en iyi şifre için yapılması gerekenler listesi yayınladı. NASA tarafından, kullanıcılarının roket bilimi verilerini korumakta kullanmaları gereken şifreleri seçmelerinde yardım etmek için yayınlanan listede şu maddelere yer verlimişti:
- Şifre en az 8 karakter içermelidir.
- 4 farklı karakter tipi içermelidir-büyük harf, küçük harf, numaralar ve (!@#$%)gibi özel karakterler. Eğer sadece bir harf ya da özel karakter varsa, bu şifrenin başında ya da sonunda kullanılmamalı.
- İsim, küfür ya da sözlükte bulunabilecek bir kelime olmamalı. İsminizin ya da e-posta adresinizin hiçbir kısmını içermemeli.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları