2012'nin dikkat çeken en iyi Indie oyunları


Bilgisayar oyunları günümüzde büyük ekiplerin çalışması sonucu ortaya çıkan ürünlerdir. Kimi oyunlar için yüzlerce kişilik ekipler, yıllarca süren meşekatli bir işin altına koyarlar ellerini. Ortaya çıkan yapımsa kimileri tarafından beğenilir, kimileri tarafından yerden yere vurulurlar. Artık ortalama bir Hollywood filminden daha büyük paralara mal olan video oyunları, aynı miktarda da hasılat yapıyorlar. Ancak eskiden yurt dışında bulunan büyük oyun firmalarına kapağı atmadan oyun yapmak bir hayalken, bu durum her gün daha da imkanlı hale geliyor.
Gelişen teknoloji sayesinde artık aklımızda bulunan oyunları gerçeğe dönüştürmek hiç de zor değil. Eğer biraz bilgisayar dilinden anlıyorsak ya da bir iki program kullanımını çözmüşsek hemen kendimize bir oyun yaratabiliriz. İşte bu sisteme "Independent video games" yani kısa adıyla "Indie Games" (Bağımsız video oyunları) diyoruz. Arkasında büyük dağıtımcıların ve devasa finansal desteğin olmadığı Indie yapımlar son yıllarda giderek büyüyor. Dev yapımların bile aklına gelmeyen envai çeşit oyun yapısını bulmanın mümkün olduğu Indie oyunlar sayesinde, bambaşka oyun dinamikleri ile karşılaşıyoruz.
Biz de bu makalemizde, sizlerle 2012 yılının en iyi Indie oyunlarını sizlerle paylaşmak istedik. Başlıyoruz...
Dark Scavenger
Kendimizi zindanlarda bulduğumuz, klasik "point and click" sistemi üzerine kurulu oyun tam bir macera arayanlar için biçilmiş kaftan. Oyunun temelinde bulduğumuz eşyaları öğütüp, kendilerinden yeni eşyalar yaratmak yer alıyor. Uzay gemimizde bulunan tayfamız tarafından gerçekleştirilen bu işlem sayesinde, birbirinden farklı yüzlerce ilginç eşya ve silaha kavuşabiliyoruz. Yapımcı koltuğunda oturan Alex Gold'a göre yaptığı oyun tamamen eğlence ve farklılık içeriyor. Eğer bu sistem geliştirilirse oyun camiası için çok farklı ve kaliteli bir mekanik ile karşı karşıya kalacağız demektir.
www.darkscavenger.com
Dwindling Worlds

Eğer birazcık halüsinasyon görmek gibi bir niyetiniz varsa, Dwindinling Wolrds tam da aradığınız oyun demektir. Tamamen renk pigmentlerinden oluşan oyun inanılmaz bir yap boz temasına sahip. Herhangi bir tuşa bastığımız zaman saçma sapan sözler duyuyoruz. Amaçsa bu sözler arasından gerekli renk isimlerini duymak ve karşımıza çıkan ufak daireyi söylenen renklere boyamak. Sonraysa faremize tıklayıp beklemek. Eğer doğru renkleri seçtiysek, daire büyümeye başlıyor ve bölümü geçiyoruz. Oyunu daha eğlenceli klansa, bölümleri geçtikçe anlatılan hikayenin mantıklı bir hal alması.
giantbeartracks.com



ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları