AMD'nin yeni işlemcileri hayal kırıklığı oldu


AMD'nin uzun zamandır beklenen ve yepyeni bir mimariye sahip Bulldozer işlemcisi sonunda piyasaya çıktı. Fakat yapılan ilk incelemeler işlemcinin hem performans hem de fiyat konusunda Intel ile baş edemediğini gözler önüne seriyor.
FX serisi yeni işlemcilerin en üst üyesi sekiz çekirdekli FX-8150 3.6 GHz gibi yüksek bir frekansta çalışıyor fakat söz konusu performans olduğunda Intel'in dört çekirdekli ve 3.4 GHz frekansındaki i7 2600K modelinden yaklaşık %5 oranında geride kalıyor.
AnandTech'e göre durum o kadar vahim ki, altı çekirdekli Phenom II X6 kullanıcılarının bile yeni işlemciye geçmesi için ortada bir neden yok. HotHardware'e göre ise FX-8150 ancak Core i5-2500K ile eşit performans sunabiliyor. PC Perspective ise işlemciye bir şans vermek için saat frekansını 4.2 GHz'e çıkardığını fakat bu frekansta bile işlemcinin ne 2600K ne de 2500K ile boy ölçüşebildiğinin altını çiziyor.
Fiyat konusunda ise Core i5 2500K'ya eşdeğer bir tablo çizen işlemci satın alınabilir gibi duruyor. Fakat bu fiyatlar AMD'nin yeterli rekabeti yaratması için yeterli değil. AMD'ye göre yeni işlemciler Windows 8 ile kullanılırsa daha iyi çalışıyor. Zira bazı özellikleri Windows 7 tarafından desteklenmiyor.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları