Bu cam, bildiklerinizden çok farklı!


Çeşitli otomasyon sistemleri donatılmış ve elektronik eşyaların birbiriyle haberleşebildikleri ağ altyapılarına sahip "Akıllı Ev" konseptini giderek daha fazla duyar olduğumuz şu günlerde bir ilginç gelişme de pencere camları konusunda yaşanıyor.
ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı'nca geliştirilen bir kaplama tekniği sayesinde pencere camları ısı ve ışığı engelleyebilir hale getirilmiş. Üzerinde kaplanan materyale uygulanan voltajla, ister kullanıcı tarafından isterse hava değişimlerinde otomatik olarak, tepki verebilir hale getirilen cam, kullanıldığı evlerde yazları serin, kışların ise sıcak geçmesine katkı sağlıyor.
Nanoteknoloji ile üretilen kaplama materyalinin ısı engelleme konusunda yüzde 50, ışık engelleme konusunda ise yüzde 70 verimle çalıştığını belirten uzmanlar, sistemin 2 bin sefer açma-kapama ömrü olduğunu ifade ediyorlar.
Her yeni teknolojide olduğu gibi piyasaya çıktığı ilk zamanlarda yüksek bir fiyat etiketine sahip olması beklenen akıllı camların ısıtma-soğutma faturalarında sağlayacakları tasarruf ile yakın geleceğin akıllı evlerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaları hiç de şaşırtıcı olmayacak.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları