Çin işi "çakma" cep gerçeği


Sloganları şöyledir: "Hi quality - cheap price" (düşük fiyata yüksek kalite). Giysiler, el çantası ve saatlerden sonra ürün korsanları, iş telefonları ve lüks ceplere gittikçe daha fazla ilgi gösteriyor.
Yeni bir cep telefonu mobil dünyaya gözlerini açtıktan kısa bir süre sonra Asya kökenli bir taklitçi eser hırsızlığına başvuruyor. Taklitçiler bunu yaparken özellikle üst seviye cepleri ve lüks modelleri hedef seçiyor. Sonra bu sahte cepler Çin mağazalarında orijinal fiyatının neredeyse yarısına (hatta daha da azına) satılıyor.
Birçok sahte cep telefonu orijinaline aşırı derecede benziyor ve isim konusunda da genellikle orijinalinden esinleniliyor. Bazı klonlarda ise daha ilk bakışta neyin eksik olduğu ortaya çıkıyor: Samsung'dan Samsong, Nokia'dan Nokla ve iPhone'dan ise HiPhone oluyor. İster birebir kopyası iste amatörce yapılmışı olsun eser hırsızlarının ortak bir noktası var: Orijinali ile karşılaştırılamayacak derecede kıt bir donanım yelpazesi.
Sadece dış görünüş orijinaline benziyor
Mesela Nokia N97'nin arsız bir kopyası ancak 0,3 Megapiksel kamera, 1 GB bellek ve çift bant desteği sunabiliyor. WLAN, GPS navigasyon veya en azından UMTS? Yakınından bile geçemiyor. Bir diğer eksiklik: Menü Türkçe olarak kullanılamıyor. Kopya, dışarıdan aynen gerçek N97 gibi gözüküyor; kaydırılabilir klavyesi dahil.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları