Dev gazeteden Apple'a büyük suçlama!


Geçtiğimiz yılın mali bütçe raporlarına göre Amerikan hükümetinin toplam bütçesi 73,8 milyar dolarken, yaşadığı büyük yükselişin ardından Apple'ın yılı 76,2 milyar dolar ile kapatması şüpheli bakışları firmanın üzerine çekmişti.
Yakın bir zamanda The New York Times'da yayınlanan bir makaleye göreyse Apple bu parayı kazanırken vergi kaçırdı. Yayınlanan yazıda Apple'ın vergi kaçırdığı iddia edildiği gibi, bu işlemi nasıl yaptığı hakkında da birçok farklı metod yayınlandı.
NYT'ın iddiasına göre Apple, tüm dünya çapında milyarlarca dolarlık vergi kaçırıyor. Apple'ın 2011 mali raporuna göre yıl içerisinde kazandığı 34,2 milyar doların, yüzde 9,8'i oranına tekabül eden 3,3 milyar dolarlık vergi ödenmiş durumda. Kazandığı 34,2 milyar dolarınsa yüzde 70'i dünya geneline aitken, yüzde 30'luk kısmı Amerika içi satışlardan elde edilmiş. Her ne kadar firmanın merkezi Kaliforniya'nın Cupertino bölgesinde bulunsa da iPhone, iPad ve MacBook'ların burada üretilmiyor olması, bu yüzdelik dilimin sebebini açıklar nitelikte.
Peki, nasıl oluyor da Apple vergi kaçırabiliyor? NYT'ın iddiasına göre bu işin ilk etabında, Apple'ın Kaliforniya eyaletinde bulunan yüzde 8.84'lük vergiden kaçmak için, yüzde sıfır vergi ödemesi isteyen Nevada'nın Reno bölgesine ofis açması bulunuyor. Firma aynı zamanda dünya üzerinde dijital platformlardan en az vergi alan ülkelere yatırım yapması da bir diğer göze batan nokta. İddiaya göre bir taşla iki kuş vuran Apple, büyük bir vergi yükünden kurtuluyor.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları