Dünyanın etrafında gizli aylar keşfedildi!


Yeni bir araştırma, Dünya'nın her an yeni bir Ay'a sahip olduğunu iddia etti. Bu aylar küçük de olsa, bu yolla varılan bilimsel bulguların boyutu büyük olabilir.
Peki "gizli aylar" nasıl bulundu? Cornell Üniversitesi'nden gökbilimciler, "dünya tarafından geçici olarak yakalanan düzensiz doğal uyduların" sayısını hesaplamış. Araştırmacılara göre bu gizli aylar sessizce geliyor ve gidiyorlar. Ancak araştırmacılar, bunlardan en az bir tanesini farkettiklerini söylüyorlar. Bunu ise 2006'da dünya etrafında döndüğü keşfedilen gizlemli titanyum nesnesine bağlıyorlar (nesne, Catalina Sky Survey'de keşfedilmiş).
Aslında küçük bir asteroid olan nesne, Haziran 2007'ye kadar ikinci bir ay olarak Dünya'nın etrafında dönmüş ve ardından yörüngeden ayrılmış. Bu ise, algılamak zor da olsa küçük ayların sıkça gelip yaklaşık 10 ay sonra gittiklerinin bir göstergesi.
Bu araştırmanın önemi ise, artık gökbilimcilerin çok uzaklara gitmeden, asteroidlerden bilgi toplayabilecek olmasında yatıyor.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları