"En akılsız" Android cep!


Kuzey Kore'de teknolojiye ulaşmak ve kullanmak kolay iş değil. Aylık gelirin birkaç on dolar olduğu ülkede yüzlerce dolar değerindeki tabletleri, akıllı telefonları alabilen fazla sayıda insan yok. Ancak, özellikle okullarda eğitim amaçlı kullanılması için devletin ucuz tabletler yaptırıp bazı okullarda dağıttığı biliniyor.

Dev telefon üreticilerinin girmesine izin verilmeyen ülkede Kuzey Kore'li firmalar kendi markalarını Çin'de ürettirip satışa sunma hakkına sahipler. Ancak maliyetler nedeniyle bugüne kadar Kuzey Kore'de akıllı telefon satışı yoktu. 

İlk telefon ise, geçtiğimiz günlerde satışa çıkmış durumda. Telefonun en önemli özelliği ise, Kuzey Kore'nin bir numaralı düşman ilan ettiği ABD'nin bir şirketi olan Google tarafından üretilmiş olan Android sistemini kullanıyor olması.

Şimdilik hakkında çok fazla bilgi bulunmayan, Çin yapımı ilk Kuzey Kore telefonun isminin Arirang olduğu ve elbette pek çok kısıtlamayla geldiği ve kullanıcıların internette serbestçe dolaşmasına izin vermediği de tahmin ediliyor. Başka br deyişle telefon, akıllı Android ceplerin aksine, pek de akıllı olmayabilir.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları