Facebook'a Telekulak Davası


Facebook'a karşı 15 Milyar dolar tutarında toplu tazminat davası açıldı. Mahkemeyi kazanmaları halinde davacılar, kişi başına 10.000 dolar kazanacak. Davacılar şirketin üyelerinin mahremiyetini ihlal ettiğini iddia ediyor.
California Federal Mahkemesi'nde açılan dava, 21 ayrı şikayet dosyasını birleştiriyor ve sosyal ağın üyelerini hesaptan çıkış yapıldıktan sonra da takip ettiğini öne sürüyor. Facebook yöneticilerinden Andrew Noyes konuyla ilgili olarak "Bu şikayetin mesnetsiz olduğunu düşünüyoruz ve buna tüm gücümüzle karşı çıkacağız" açıklamasını yaptı.
Facebook'un halka arzı ile aynı günlerde açılan dava dosyasında yapılan iddiaya göre şirket, çeşitli sitelerdeki "Beğen" düğmesi sayesinde kullanıcılarının web'deki hareketlerini takip ediyor. Bu da ABD Telekulak Yasası'na aykırı. Yasa, telli, sözlü ve elektronik iletişim mahremiyetinin ihlali halinde günlük 100 USD ceza verilmesini öngörüyor. Ceza miktarı 10.000 USD'ye kadar çıkabiliyor ancak davacıların bu rakamlara ulaşması pek mümkün görünmüyor.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları