Kaspersky Endpoint Security 8 Türkiye'de!


Dünya genelinde gelişmiş güvenlik çözümleri sunan Moskova merkezli lider yazılım şirketi Kaspersky Lab, bugün Kaspersky Endpoint Security 8 çözümünü Türkiye'de sundu ve "Siber Tehditler ve Kurumsal BT Güvenliği: Türkiye ve Dünyadaki Eğilimler" araştırmasının sonuçlarını açıkladı.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kaspersky Lab Türkiye Pazarlama Müdürü Pınar Uylum Terzioğlu, Kaspersky Lab'in yeni bir kurumsal ürününü pazara sunmadan önce ilk defa böylesine kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdiğini belirtti. Terzioğlu, "Araştırma sonuçları yeni Kaspersky Endpoint Security 8 ürünümüzle birlikte sunduğumuz teknoloji ve özelliklerin BT yöneticilerinin en çok karşılaştıkları güvenlik problemlerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olacağını gösteriyor. Kaspersky Endpoint Security 8'in yeni sürümüne yönelik geliştirdiğimiz tüm çözümler, gerek mevcut gerekse gelecekte ortaya çıkabilecek siber tehditlere karşı 'proaktif bir koruma' sunmamıza olanak sağladı. Ürünün Türkçe versiyonu ise Aralık ayında hazır olacak" dedi.
Türkiye'deki şirketlerin yarısı veri kaybına uğruyor
Kaspersky Lab Kurumsal BT Güvenlik Araştırması sonuçlarına göre her on şirketten dokuzu geçtiğimiz yıl en az bir kez siber tehdit ile karşı karşıya kalıyor. Bu oran dünya genelinde %91'e ulaşırken, Türkiye'de ise %95 olarak dikkat çekiyor. Araştırma sonuçları ayrıca, dünya genelindeki şirketlerin üçte birinin şirket faaliyetleri için hayati önem taşıyan veriler de dahil olmak üzere çeşitli veri kayıpları ile karşı karşıya kaldıklarını ortaya çıkarıyor. Türkiye'deki şirketlerin ise yaklaşık yarısı (%49'u) veri kaybına uğruyor. Araştırma sorularını cevaplayan şirketlerin yaklaşık yarısı (dünyada %48, Türkiye'de %59) siber tehditlerin artış göstermekte olduğunu düşünüyor. Şirketler genellikle virüs, solucan ve kötü amaçlı yazılım ile spam e-posta, sanal dolandırıcılık ve hacker saldırılarına maruz kalıyor. Virüs, solucan, casus yazılım ve diğer kötü niyetli programlarla karşı karşıya kalan Türk şirketlerin oranı %72, dünyada ise %61.
Türk şirketlerinin %78'i sosyal ağ sitelerine ve uygulamalarına erişimi engelliyor veya sınırlandırıyor
BT güvenlik uygulamaları genellikle anti-virüs yazılımları ve güvenlik duvarları (firewall), mevcut yazılımlardaki saldırıya açık noktaları kapatma da dahil olmak üzere çeşitli güncellemeler yapılması ve verilerin yedeklenmesi olarak ortaya çıkıyor. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası (Türkiye'de %46'sı, dünyada %59'u) kurumsal ağlarının yeterli bir şekilde korunduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, araştırma sonuçlarına göre Türkiye'deki şirketlerin yalnızca %33'ü (dünyadaki şirketlerin ise %36'sı) belirtilen standart güvenlik yöntemlerinin tamamını uyguluyor. Dünyadaki şirketlerin %3'ü ise kendilerini siber tehditlerden koruyacak herhangi bir önlem almış durumda değil.
Kurumsal BT güvenlik yapısını geliştirmek isteyen şirketler genellikle işletmelerinin etkinliğine de zarar verebilecek geniş kapsamlı önlemler uygulamaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'deki şirketlerinin %78'i (dünyadaki şirketlerinin %72'si) çalışanlarının sosyal ağ sitelerine ve uygulamalarına erişimlerini engelliyor veya sınırlandırıyor.
Araştırma sonucunda ortaya çıkan ciddi sorunlardan biri de BT güvenliği alanına yapılan yatırımların yetersiz oluşu. Dünyadaki diğer şirketlerle karşılaştırıldığında Türkiye'de durumun biraz daha vahim olduğu ortaya çıkıyor. Türk şirketlerinin %47'si BT güvenlik yatırımlarının yeterli olduğunu düşünürken bu oran dünyada %55. Araştırma sorularını cevaplayan katılımcılara göre mali kaynakların yetersizliği sorunun yalnızca parçalarından biri: Türkiye'deki katılımcıların %66'sı (dünyadaki katılımcıların %70'i) personel, uzman ve sistem kaynaklarının yetersizliğinden şikâyet ediyor.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları