MS, dev korsan araştırmasının sonuçlarını açıkladı


Microsoft, tüm dünyada 17 Kasım'da düzenlenen "Play Fair Day-Adil Rekabet Günü" etkinlikleri kapsamında gelişen ülkelerde korsan yazılımı rekabet açısından ele alan ve ilk kez gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırma, bilgisayar kullanıcılarının yüzde 80'inin sahte yazılım kullanımından kaynaklanan riskler konusunda endişelendiğini ortaya koydu.
Microsoft, yasal yazılım kullanımının önemini ve korsan yazılım kullanmanın haksız rekabete yol açtığını vurgulamak için gerçekleştirilen ve küresel bir girişim olan Adil Rekabet Günü nedeniyle özel bir araştırma yaptı. Bu çalışmadaki elde edilen ölçülebilir veriler korsan yazılımın dürüst şirketler üzerindeki olumsuz etkisini ortaya koyuyor. Örneğin, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'de bulunan ve korsan yazılım kullanmayı tercih eden şirketler nedeniyle yerel ekonomiler 1,5 milyar dolardan fazla zarara giriyor. Bu zarar, yasal yazılım kullanan şirketleri de dolaylı yoldan etkiliyor.
Microsoft'un araştırmasına göre korsan yazılım kullanımından oluşan haksız rekabetin Türkiye'de rakip üreticiler için oluşturduğu maaliyet yılda 39 milyon dolar. Bu nedenle yıl da 5000 kişilik istihdam kaybı yaşandığına dikkat çeken Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel, "Microsoft her 17 Kasım tarihinde "Play Fair Day" kapsamında tüm dünyada telif haklarının önemine dikkat çekiyor. Teklif haklarının etkin bir şekilde korunmasının tüketicilere, kurumlara ve hükümetlere sağladığı faydalar ve bununla birlikte korsan kullanımının riskleri ve zararları ile ilgili yapılmış araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyor. Yüksek korsan yazılım oranına sahip ülkemiz için ise bu kapsamda yapılan çalışmalar daha da önem arz ediyor. Ülkemizin geleceğinin her alanda olduğu gibi bilgi teknolojileri alanında da orjinal olmayan, sağlıksız temeller üzerine kurulamayacağı bilinci ile sağlam bir gelecek yaratmak üzere 11.000 iş ortağımız ile birlikte çalışıyoruz" dedi.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları