Özgür yazılımcılar Windows 8'i sevmedi


Windows 8 PC'lerin güvenli boot (ön yükleme) sistemiyle geleceği haberi halihazırda sistemlerine Linux kurmak isteyen açık kaynak fanatiklerini rahatsız etmişti. Şimdi ise Ücretsiz Yazılım Kuruluşu konuyla ilgili resmi bir açıklama yaparak Windows 8'in bu özelliğinin güvenli değil, "Kısılandırılmış Boot" olarak adlandırılması gerektiği bildirdi.
PC üreticilerine çağrıda bulunan kuruluş, üreticileri UEFI (modern BIOS) ayarlarını Windows dışında işletim sistemlerinin de kurulmasına izin verecek şekilde ayarlamalarını istedi. Kullanıcılardan da söz konusu açıklamanın altına isimlerini yazmasını isteyen kurum yöneticisi John Sullivan, herkesi bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti.
Güvenli ön yükleme eğer sadece Windows açılışına izin verecekse bunun korkutucu ve kabul edilemez olduğunu belirten John Sullivan, korumayı aşmak isteyen kullanıcıların karmaşık ve riskli işlemler yapmak zorunda kalacaklarını bildirdi. Öte yandan duyarlı Avusturalyalı Linux kullanıcıları daha şimdiden ülkenin tüketici hakları kurumunun kapısını çalmaya başladı.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları