Sorun sadece iPhone'da değilmiş!


Geçtiğimiz günlerde Apple'ın kişisel hotspot parolalarının 50 saniyenin altında bir sürede kırılabildiğinin ortaya çıkması, bir anda gözleri iPhone ve iPad'lerin üzerine çevirmişti. Ama aradan çok fazla zaman geçmeden, yapılan araştırmalar, güvenlik açığının diğer üreticilerin ceplerinde de var olduğunu ortaya çıkardı.
Almanya'daki University of Erlangen'dan bir güvenlik araştırma takımı, örneğin Windows Phone 8'in kişisel hotspot'larda kullandığı varsayılan parolanın sadece 8 haneli rakamlardan oluştuğunu, bunun ise Windows tabanlı hotspot parolalarına saldırıyı son derece kolaylaştırdığını söylüyor.
Android'li cepler, varsayılan olarak hotspot'lar için güçlü şifreler oluştursalar da bazı üreticiler, Wi-Fi ile ilgili bileşenler üzerinde yaptıkları değişikliklerle varsayılan parola üretme algoritmasını zayıflatmışlar. Örneğin HTC'nin bazı modelleri, değişmeyen, 1234567890 gibi varsayılan parolalar oluşturuyor.
Araştırma takımından Andreas Kurtz, diğer akıllı ceplerdeki hotspot işlevlerini henüz detaylı olarak test etmediklerini söylüyor.
Takım, Wi-Fi hotspot'u oluştururken telefonun önerdiği varsayılan parolayı bize güvenli gibi görünse dahi kabul etmememizi, kendi parolamızı kendimiz oluşturmamızı tavsiye ediyor.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları