UEFA'yı dolandırıcılar kazandı


Tüm hızıyla devam eden UEFA Avrupa Şampiyonası 2012, siber suçluların zararlı yazılımları bulaştırmak için kullandıkları son spor organizasyonu oldu. UEFA Avrupa Şampiyonası 2012'nin resmi sitesinin alan adı ve sayfalarına benzer siteler yaratan saldırganlar, kullanıcıları tehdit ediyor.
Trend Micro Analisti Paul Pajares'in verdiği bilgilere göre, www.uefa.com/uefaeuro/ bağlantısının benzerini üreten saldırganlar, sahte sitenin altına birçok zararlı yazılım ve Truva atı yerleştirdi. Zararlı yazılım sisteme bir kez sızdığında, sahte bir antivirüs programı gibi davranarak bilgisayarın taranması ve aktif hale getirilmesini istediği görüldü. Sahte yazılımın aktivasyon sayfasına giden kullanıcılar, hassas verilerin sızdırılması için oluşturulmuş bir web sitesiyle karşılaştı. Bu site kullanıcıların online bankacılık işlemlerinde kullandıkları verileri çalmaya odaklanmış ZBOT/Zeus türü zararlı yazılımların bilgisayara sızmasına sebep oldu. Ayrıca, zararlı yazılımın web tarayıcılarını da kullanılamaz hale getirdiği tespit edildi.
Arama motoru üzerindeki oyunlar da sürdü
Avrupa Şampiyonası'nın resmi web sitesinin benzeriyle yetinmeyen siber suçlular, maçların canlı yayınları için oluşturdukları sayfalardan da zararlı yazılım saçmaya devam etti. Arama motoruna "Portekiz Çek Cumhuriyeti Canlı İzle" yazanların karşısına, hemen ilk sayfada zararlı yazılım dolu bir web sitesi çıktı.
Web sayfasına ulaşmak için tıklandığında canlı bir video yayını yerine, başka bir yere yönlendirme yapıldığı görüldü. Yönlendirmeye tıklandığında web sitesinin kullanıcıların konum ve IP adresine eriştiğini gördü. Bunun yanında dolandırıcıların tek hedefi kullanıcıların verilerini çalmak olmadı. Dolandırıcıların hazırladıkları bu sayfalarda dönen reklamlar önemli bir "haksız kazanç" elde edilmesine sebep oldu. Reklam geliri elde etmek amacıyla yapılan dolandırıcılık, İtalya ve İngiltere arasında gerçekleşen müsabaka sırasında gerçekleşti. Tüm futbolseverler için büyük önem arz eden karşılaşma için oluşturulan sahte sitede yine maçın canlı yayını olduğu vaadi kullanıcıların karşısına çıktı. Ancak sitenin sadece reklam geliri elde etmek istediği ortaya çıktı.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları