Windows 8 Yayın Önizleme hız testinde!


Windows 8'in daha önceki önizleme sürümlerinde sergilediği hız Windows 7'ye nal toplatmıştı. Yayın önizleme ortaya çıkınca Windows 8'i tekrar hız testine almamız şart oldu. Bu incelemede Windows 8 Yayın Önizleme sürümünü bir önceki Windows 8 sürümü Kullanıcı Önizleme (ya da Beta) ve Windows 7 ile karşılaştıracağız. Bakalım Microsoft açılış, kapanış, internette gezinme ve dosya işlemlerinde performansı artırmayı başarmış mı?
21 saniyede açılış
Beta'daki açılış ile yeni sürümün hızı arasında çok büyük fark yok. Windows 7'ye oranla ise açılış hızı çok daha yüksek. Giriş ekranı 21,5 saniyede karşınıza çıkıyor (Windows 7'de bu süre 35,2 saniyeydi). Giriş işlemi de 2 saniyede tamamlanıyor (Windows 7: 10 saniye). BIOS yerine UEFI kullanılan bir konfigürasyonda bu sürelerin daha da kısalması mümkün.
Kapanış hızında fark daha da fazla. Hem beta, hem Yayın Önizleme sürümünde notebook'un tamamen kapanması toplam 11,9 saniye sürüyor (Çıkış: 3,2 sn., kapanma 8,7 sn.). Windows 7'de bu süre 20,3 saniyeydi!
Internet Explorer 10 Yükselişte
Windows 8 Yayın Önizleme Sürümü ile birlikte Internet Explorer 10'un da sürümü Platform Önizleme 6'ya yükseltildi. Bu yükseltme özellikle JavaScript Benchmark testlerinde etkisini hissettiriyor. Masaüstü IE ile gezinirken bir fark göremedik, ancak SunSpider Benchmark test sonuçları hiç de fena değil: Yayın Önizleme Sürümünde süre 128,6 milisaniye (Windows 8 Beta'da sonuç 145,7 milisaniye, Windows 7'de ise IE 9.0.6 için161,7 milisaniye idi). Bu sonuçlara göre Windows 8 sadece bir önceki Internet Explorer'ı değil, şimdiye dek ölçtüğümüz bütün tarayıcıları geçiyor.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları