Windows 8'in çıkışı Vista'dan daha başarılı


Net Applications'ın yeni ortaya çıkardığı rakamlar, Windows 8'in Vista'ya göre çok daha başarılı bir çıkış yaptığını ortaya çıkardı.
Windows 8, Ekim ayında yüzde 0.45 kullanım oranına sahipti. Windows 7 ise üç sene önce aynı çıkış döneminde yüzde 2.33'e ulaşmıştı. Ancak Windows 8'i Vista ile karşılaştırmak, şimdiye kadar mümkün olmadı; zira Net Applications Şubat 2007'den sonraki verilerini sunuyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Net Applications sitesinde ortaya çıkan yeni rakamlar, Vista ile tam bir kıyaslama yapmaya izin veriyor.
Rakamlara göre 2007'de çıkan Vista, ilk ayında PC'lerin sadece yüzde 0.19'unda kullanılıyordu. Bu ise Windows 8'in kullanım oranının yarısından az bir dilimin Vista kullandığı anlamına geliyor. İlk iki ayında sadece yüzde 0.12 ve yüzde 0.17'ye ulaşan Vista'nın, bu dönemlerde de Windows 8'in gerisinde olduğu anlaşılıyor.
Bununla birlikte Windows 8'in ayın sonundan birkaç gün önce çıkması, 40 dolara yükseltme fırsatı sunması, tatil sezonuna yakın piyasaya sürülmesi gibi avatajları da bulunuyor. Windows 8'in Kasım ayı rakamlarında önemli bir sıçrama yapması bekleniyor. Bunun yaşanıp yaşanmadığını birkaç gün içinde rakamların açıklanmasıyla göreceğiz.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları