Windows XP'yi sonsuza dek kullanmanın yolu


Windows XP, Microsoft tarafından Nisan 2014'te çöpe atılacak. Şu an itibariyle başarılı işletim sisteminin sadece SP3 yüklü sürümlerine destek veriliyor.

Araştırma şirketi Gartner, 8 Nisan itibariyle büyük ve orta boyutlu şirketlerin en az yüzde 10'luk bölümlerinin Windows XP kullanmaya devam edeceğini söylüyor. Windows XP'den Windows 7 veya 8'e geçişteki en önemli engellerden bir tanesi, şirketlerin kullandıkları yazılımların eski olması, bu yazılımları güncellemenin mümkün olmaması ve yeni işletim sistemlerini desteklememesi.

Ancak destek süresinin ardından Windows XP'yi kullanmak istiyorsanız, birkaç şartı yerine getirmeniz halinde güvende kalabilirsiniz. Bu yazımızda Windows XP'li sisteminizi destek süresinden sonra mümkün olan en güvenli biçimde kullanmanıza olanak tanıyacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşacağız.

İzole edin

Öncelikle işletim sisteminizi yükseltmek dışında hiçbir çözümün kusursuz olmayacağını aklınızda bulundurun. İşletim sistemi güncellemelerine para vermekten bıktıysanız, Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımını deneyebilirsiniz.

Windows XP'li eski sistemlerde mümkün olduğu kadar ağ trafiğini engellemeniz gerekiyor. Bunun için sisteminizi tam olarak analiz etmeli ve hangi programların internete bağlanması, hangilerinin bağlanmaması gerektiğine karar vermelisiniz.

Ağ erişimi konusunda kısıtlayıcı davranmak istiyorsanız, Windows Güvenlik Duvarı'nı açarak gereksiz trafiği engelleyebilirsiniz.ilgili hizmetlerimiz

  • Web Tasarımı
  • MSN Reklamları